آموزش ها, ایده چیدمان, دکوراسیون داخلی

سالن پذیرایی کوچکی دارید؟ با این ۸ تکنیک آن‌را بزرگتر جلوه دهید

خانه کوچک

هر کسی دوست دارد که خانه اش بزرگتر دیده بشود. مخصوصاً اگر خانه کوچکی داشته باشید که خیلی هم به آن علاقه دارید. خانه برای هر کسی، محل آرامش است. جایی است که هر کسی دوست دارد وقتی وارد آن شد، از آن حس مثبت و دلگرمی بگیرد. و به قول این اصطلاح معروف که «هیچ جا خانه خودم آدم نمی‌شود!». اما همیشه که نمی‌توانیم یک خانه خیلی بزرگ بگیریم تا احساس دلباز بودن را تجربه کنیم. در این مقاله قصد داریم چند تکنیک جالب و ساده را با شما به اشتراک بگذاریم که خانه بهتری داشته باشید. شاید این تکنیک‌ها به نظرتان ساده بیایند. اما بعد از اجرای آنها، حسابی تغییر را احساس می‌‌کنید.

 

آپارتمان کوچک هم می‌‌تواند بزرگ دیده شود
طراحی چیدمان درست و مرتب، به شما کمک می‌‌کند که خانه تان بزرگتر از چیزی که واقعاً هست دیده شود. در مقابل، اگر نتوانید وسایلتان را مرتب بچینید، یک خانه ۲۰۰ متری هم می‌‌تواند با چیدن نادرست وسایل، کوچک و خفه به نظر برسد. اولین گزینه، چیدمان مرتب و درست وسایل است. داشتن خانه کوچک، به این معنی نیست که مجبورید همه چیز را روی هم تلنبار کنید. حتی اگر خانه بزرگی هم داشته باشید، نباید این کار را انجام بدهید.
اگر احساس می‌‌کنید که وسیله‌هایتان بیشتر از فضای خانه تان هست، بهتر است که فکری به حال فضاهای انباری و کمدها بکنید. حداقل با این روش فضای داخلی خانه را خلوت می‌‌کنید. اگر خانه تان مرتب نباشد، بقیه روش‌ها هم جواب نمی‌دهند.
مثلاً تصور کنید که از آینه‌های زیبا و قدی برای بزرگتر نشان دادن خانه استفاده کنید. اما یک خانه مرتب، با انعکاس بی نظمی و شلختگی، حال شما را بدتر می‌‌کند. اولین گزینه این است که فضاهای خالی را بشناسید و با وسایل درست، آنها را پر کنید.

 

یک) آینه را جدی بگیرید

مهم ترین و اصلی ترین دلیل بزرگ نشان دادن یک خانه، نور است. آینه‌ها به پخش شدن نور در خانه کمک می‌‌کنند. همه تکنیک‌هایی که در ادامه می‌‌خوانید، با آینه کاری درست، می‌‌توانند تاثیر چند برابری بگذارند. اگر در گذشته، فقط آینه‌های قدی و آینه کنسول وجود داشته است، اما این روزها شکل‌های مختلفی از آینه وجود دارند.
آینه را فقط برای دیدن و آرایش کردن استفاده نمی‌کنند. اگر به آینه به چشم یک ابزار نورپردازی نگاه کنید، شیوه‌های مختلف استفاده از آن را درک می‌‌کنید. آینه یک ابزار مهم در بزرگتر نشان دادن خانه است. که حضورش خیلی جاها می‌‌تواند پررنگ نباشد، اما تاثیر خودش را بگذارد.

آینه‌هایی که در دکوریمون طراحی کرده ایم، همگی از بهترین جنس ایرانی تهیه شده اند. اگر جایی با کلمه آینه خارجی روبرو شدید، بدانید که حقیقت ندارند. همه آینه‌های ساخته شده، ایرانی هستند.
چسب به کار رفته در آینه‌های دکوریمون، مناسب آینه هستند. رنگ آینه با این چسب‌ها، کدر نمی شود و می‌توانید به طور طولانی مدت از کیفیت آن، خیالتان راحت باشد. چسب در اینه سازی تاثیر زیادی دارد. آینه‌هایی که به مرور زمان رنگ پریده می‌شوند، به دلیل استفاده از چسب نامناسب است.

 

دو) فکری به حال خالی کردن فضاها بکنید

بهترین کار این است که فضاهای خالی خانه را با وسایل اضافی پر کنید. مثلاً آشپزخانه ای را تصور کنید که همه چیز روی هم ریخته شده است. ظرف‌هایی که جایشان معلوم نیست و همه چیز توی کابینت‌ها چپانده شده اند. با کمی مرتب سازی، فضای خانه جان می‌‌گیرد. معمولاً آشپزخانه‌ها به صورت اپن ساخته شده اند و به فضای پذیرایی اضافه می‌‌شوند. اما اگر خود آشپزخانه نامرتب باشد، تاثیر معکوس می‌‌گذارد.
فضای پذیرایی هم بخشی از دکوراسیون است. استفاده از کمدهایی که به دیوار می‌‌چسبند، می‌‌تواند فضای زیادی را باز کند. یا استفاده از وسایلی که می‌‌توانید با آنها، وسایلی به دیوار آویزان کنید، فضای خالی بیشتری ایجاد می‌‌کند. نکته مهم این جاست که فضاهای اصلی را خالی کنید.

 

سه) نورپردازی را موثرتر کنید

نورپردازی خودش یک حسن بزرگ است. خانه‌های آفتابگیر، به طور معمول بزرگتر دیده می‌‌شوند. اما اگر نور نتواند در خانه پخش بشود، ممکن است نتواند تاثیر خودش را بگذارد. اینجاست که نقش آینه اهمیت پیدا می‌‌کند. آینه‌ها می‌‌توانند در شکل‌های مختلف در خانه استفاده بشوند.
مثلاً یک آینه دکوراتیو را تصور کنید که بالای مبلمان قرار گرفته است. این آینه می‌‌تواند بدون این که جای کسی را بگیرد، روی دیوار نصب شود. توجه کسی را هم جلب نمی‌کند، اما نور سالن را چند برابر می‌‌کند. دیگر لازم نیست که از نورهای مصنوعی زیاد استفاده کنید.
نوری که قرار است به دیوار برسد و آن را روشن کند، توسط آینه به فضای خانه برمی گردد. همین تکنیک ساده باعث می‌‌شود که پذیرایی شما بزرگتر نشان داده شود. هر چه قدر که این آینه بزرگتر باشد، تاثیرش بیشتر خواهد بود. این اینه‌ها، توی چشم نمی‌آیند، اما اثر بخش هستند.
یک آینه دکوراتیو حصیری را تصور کنید که پشت مبل قرار گرفته باشد. این آینه مانند یک قاب عکس عمل می‌‌کند. خودش به تنهایی یک اثر هنری است و وظیفه انعکاس نور را نیز دارد.

چهار) رنگ آمیزی را تغییر دهید

دلیل اصلی این که اکثر دیوار خانه‌ها سفید رنگ است، بزرگتر نشان دادن خانه است. نقش رنگ آمیزی درست در دکوراسیون خانه را دست کم نگیرید. کسی نمی‌تواند یک خانه با رنگ آمیزی نامناسب را درست کند. رنگ‌های تیره، فضای خانه را کوچک تر نشان می‌‌دهند. نور در رنگ‌های تیره منعکس نمی‌شود و فضای خانه را کمی دلگیر می‌‌کند.
نورهای تیره، اجازه انعکاس نور را نمی‌دهند. بنابراین اگر از آینه‌های مختلف هم استفاده کنید، نمی‌توانید این خانه را بزرگتر نشان بدهید. مخصوصاً برای پذیرایی که معمولاً مهمان‌ها در آن می‌‌نشینند. بزرگتر نشان دادن خانه، حس خوبی را در مهمانی ایجاد می‌‌کند.

 

پنج) پرده‌های بلند استفاده کنید

پرده‌های بلند با خطوط عمودی، می‌‌توانند حس عمق داشتن فضا را ایجاد کنند. پرده‌های افقی، ارتفاع خانه را بیشتر نشان می‌‌دهند و همین باعث می‌‌شود که فضای پذیرایی را بزرگتر ببینیم. هر فضا از سه بخش طول و عرض و ارتفاع تشکیل شده است. بنابراین بلندتر نشان دادن ارتفاع به بزرگتر شدن فضا کمک می‌‌کند.
پرده‌های بلند، کمک می‌‌کنند که تنظیم نور در دست صاحبخانه باشد. بهتر است در مسیر نور، آینه ای هم قرار بدهید که صبح زودتر به خانه بیاید. مثلاً روی دیوار سمت چپ که نور صبح روی آن می‌‌تابد، یک آینه دکوراتیو ساده بگذارید، تا نور صبح را توی خانه پخش کند. حس و حال خانه با وجود نور غیر مستقیم، حال بهتری پیدا می‌‌کند. با رفتن نور و نزدیک شدن به غروب، نورپردازی سخت تر می‌‌شود. اما یک آینه می‌‌تواند جلوی تاریک شدن ناگهانی خانه را بگیرد.

 

شش) ساعت آینه ای انتخاب کنید

ساعت هم می‌‌تواند آینه ای باشد. ساعت‌های دیواری خیلی روی دیوار خودشان را نشان نمی‌دهند. توی هر خانه ای هم یک ساعت دیواری پیدا می‌‌شود. اگر خود این ساعت بتواند نقش نورپردازی داشته باشد، بهتر است. ساعت‌های دیواری شکل‌های مختلف دارند. لازم نیست خیلی بزرگ باشند و بهتر است که نور را به صورت متمرکز توی خانه پخش نکنند.
در دکوریمون، ساعت‌های مختلف را می‌‌توانید پیدا کنید. مثلاً ساعت دیواری آینه ای ونیزی، این ویژگی را دارد که نور را به صورت غیرمتمرکز، در فضای خانه منتشر کند. اندازه مناسبی هم دارد و روی هر دیواری جای می‌‌گیرد. بخش مرکزی آن، حالت یکدست دارد. اما درجه بندی‌ها، هر کدام نور را به سمت خاصی منعکس می‌‌کنند. همین باعث می‌‌شود که حالتی مانند یک خورشید نقاشی را داشته باشد. رنگ امیزی خانه را موثرتر نشان می‌‌دهد و حالت یک قاب زیرا را دارد.

ساعت‌های دیگری هم در دکوریمون می‌‌توانید پیدا کنید. این ساعت‌ها، همگی این خاصیت را دارند که نور را در خانه منتشر کنند. بهتر است که این ساعت‌ها را در مسیر نور قرار ندهید. انعکاس نور هم می‌‌تواند با آنها در خانه، حالت بزرگتر شدن را ایجاد کند. اما اگر بخواهید از زمان مطلع بشوید، بهتر است که نور روی ساعت نیافتاده باشد. این ساعت‌ها توسط ابزارهای برش، تراش خورده اند و بسیار منظم و تمیز هستند. به دلیل این که با دستگاه CNC برش خورده اند، حتی یک میلی متر هم خطا در آن هم نمی بینید. و به همین دلیل، ساعت دیواری می‌تواند نور را در جهت‌های مناسب، منعکس کند.

 

هفت) آینه دکوراتیو مناسب انتخاب کنید

آینه دکوراتیو مانند یک قاب عکس عمل می‌‌کند. مهمانان کمی توجهشان به آن جلب می‌‌شود. همان طور که در بالاتر گفتیم، این آینه‌ها به راحتی در فضاهای خالی دیوار قرار می‌‌گیرند. می‌‌توانند شکل مستطیلی داشته باشند و بالای یکی از مبلمان‌ها قرار بگیرند. همان جایی که معمولاً قاب عکس‌ها را قرار می‌‌دهیم. یا حتی توی راهروهایی که کمی تاریک تر به نظر می‌‌آیند.
یک آینه سه بعدی ساده می‌‌تواند مانند یک پنجره رو به آسمان عمل کند. حس دلباز بودن به خانه بدهد و اجازه بدهد که یک حفره نورانی به جای دیوار سفید قرار بگیرد. آینه دکوراتیو، رنگ خانه شما را منعکس می‌‌کند. پس بهتر است که دیوارها و وسایل اطراف آن، تیره نباشند تا آینه کارش را بهتر انجام بدهد.

هشت) آینه‌های لوزی انتخاب کنید

گزینه آخر، آینه‌های لوزی هستند. آینه‌های لوزی که معمولاً سه تکه طراحی می‌‌شوند، کارکردی مانند قاب عکس دارند. نور را به طور متمرکز پخش نمی‌کنند. می‌‌توانند بدون قاب ساخته شوند و روی دیوار قرار بگیرند. اما از نظر طراحی و تزیین آن در خانه، خیلی به صرفه نیستند. معمولاً برای هر خانه ای مناسب نیستند. طراحی خلاقانه دارند و نیازمند این هستند که فضای کلی خانه، خلاقانه طراحی شده باشند.